Szkoła letnia „Genomics for Plant Breeding and Biotechnology”

W dniach 19-25 sierpnia 2018 odbyła się Szkoła Letnia „Genomics for Plant Breeding and Biotechnology” organizowana w ramach sieci Euroleague for Life Sciences (ELLS).

Uczestnicy Szkoły wraz z wykładowcami

ELLS to sieć wiodących uniwersytetów współpracujących w dziedzinie zarządzania zasobami naturalnymi, nauk rolniczych i leśnych, nauk biologicznych, weterynarii, nauk o żywności i nauk o środowisku. SGGW również należy do Euroligi.

W sierpniu nasza Katedra przeprowadziła szkołę letnią dotyczącą genomiki w hodowli i biotechnologii roślin. W szkole uczestniczyło 24 studentów oraz doktorantów z 14 uniwersytetów, m.in. Al–Farabi Kazakh National University w Kazachstanie, University of Natural Resources and Life Sciences (BOKU) w Austrii, czy Universidad Nacional Agraria La Molina w Peru. Uczestnicy wzięli udział w serii wykładów oraz praktycznych ćwiczeń bioinformatycznych i laboratoryjnych, obejmujących różne aspekty genomiki związane z hodowlą roślin i biotechnologią, takie jak: metody sekwencjonowania nowej generacji, analiza danych RNASeq, mikro RNA, genotypowanie poprzez sekwencjonowanie, biologia syntetyczna i hodowla molekularna, kultura tkanek roślinnych i wiele innych. Temat selekcji genomowej przybliżył gość ze Szwedzkiego Uniwersytetu Nauk Rolniczych, prof. Rodomiro Ortiz.

Ponadto uczestnicy szkoły letniej wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez dr hab. Leszka A. Łyżnika, dotyczących tworzenia Start-up’ów wykorzystujących biotechnologię roślin. Częścią warsztatów była wycieczka do firmy biotechnologicznej Biolabinvest (zlokalizowanej w Kajetanach pod Warszawą) oraz prezentacja projektów wykonanych podczas zajęć.